Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Postup inštalácie Windows 7 krok za krokom

Inštalačné procesy operačného systému Windows sa neustále zjednodušujú, a preto sú naklonené i menej skúseným počítačovým používateľom. Nie je už nutné kontaktovať profesionálov a zbytočne platiť za nainštalovanie systému. Inštaláciu Windows si môžete urobiť sami v pohodlí domova a len behom pár desiatok minút. V tomto článku vás prevedieme postupom inštalácie Windows 7 krok za krokom, aby ste si boli úplne istí, že váš počítač bude fungovať tak, ako má.


Hardvérové požiadavky

Skôr, ako sa pustíte do inštalácie Windows 7, je vhodné porovnať svoju hardvérovú výbavu s doporučenou zostavou Microsoftu. Minimálne hardvérové požiadavky na Windows 7 sú nasledujúce:

  • 32bitový (x86) alebo 64bitový (x64) procesor s frekvenciou 1 GHz,
  • 1 GB pamäte RAM (pro 32-bit) alebo 2 GB pamäte RAM (pre 64-bit),
  • 16 GB voľného miesta na disku (32bitový systém) alebo 20 GB (64bitový systém),
  • grafické zariadenie DirectX 9 s ovládačom WDDM 1.0 alebo vyšším.

 

Keď prechádzate na Windows 7 z predošlej verzie Microsoft Windows, príde vám vhod aplikácia Poradca pre upgrade na Windows 7, ktorá vám poskytne zoznam doporučení a požiadavok, ktoré je treba splniť pred upgradom operačného systému na Windows 7.


Nastavenie bootovania z disku DVD

Vyberte z obalu inštalačné DVD Windows 7 a vložte ho do mechaniky (ak systém inštalujete na PC alebo notebook bez DVD mechaniky, prečítajte si článok o inštalácii systému cez USB disk). Pokiaľ sa inštalácia systému automaticky nespustí, je potrebné reštartovať počítač a nastaviť poradie bootovania v BIOS (do BIOS se dostanete najčastejšie cez klávesu Del, F2 či F10 ihneď po reštartovaní počítača) tak, aby mechanika DVD bola v poradí na prvom mieste (Obr. 1). Verzia BIOS sa odvíja od základnej dosky vo vašom počítači, poradie bootovania sa skrýva najčastejšie pod kategóriou Boot. Zmenené nastavenie poradia bootovania potvrďte kliknutím na Exit & Save changes.

Obr. 1 Nastavenie bootovania v BIOS

Spustenie inštalácie

Keď sa nastavenie bootovania z disku DVD podarilo, mala by automaticky po reštartovaní počítača začať inštalácia Windows 7, ako je vidieť na nasledujúcom obrázku (Obr. 2).

Obr. 2 Načítanie inštalácie Windows 7

Voľba jazykových predvolieb

Prvým krokom inštalačného procesu je voľba jazyka, formátu času, meny a klávesnice. V prvom okne  zvoľte požadovaný jazyk, v našom prípade slovenčinu (Obr. 3). Táto predvoľba sa automaticky premietne do ďalšieho okna (Obr. 4), takže nemusíte robiť žiadne zmeny a môžete pokračovať na ďalší krok cez tlačidlo Ďalší.

Obr. 3 Voľba jazyka Obr. 4 Nastavenie jazykových predvolieb

Súhlas s licenčnými podmienkami

V nasledujúcom kroku je treba kliknúť na tlačidlo Nainštalovať (Obr. 5) a potom zaškrtnúť políčko "Prímam licenčné podmienky" (Obr. 6) a potvrdiť tlačidlom Ďalší.

Obr. 5 Potvrdenie inštalácie Obr. 6 Súhlas s licenčnými podmienkami

Voľba typu inštalácie

V prípade, že máte už na svojom počítači nainštalovanú predošlú verziu Windows, ponúkne vám inštalátor možnosť upgradu na verziu Windows 7 (Obr. 7). V tomto prípade však doporučujeme zvoliť možnosť Vlastná a systém kompletne preinštalovať. Predtým je samozrejme nutné zazálohovať si všetky dôležité dokumenty, pretože budú zmazané. K zálohovaniu môžete využiť napr. aplikáciu Cobian Backup. Ak systém inštalujete na zariadenie bez operačného systému, toto okno sa vám nezobrazí.

Obr. 7 Voľba typu inštalácie

Voľba umiestnenia systému

V prípade, že sa chystáte preinštalovať súčasný systém na Windows 7, budete mať vytvorený oddiel disku rezervovaný systémom (Obr. 8). Označte tento oddiel a kliknite na Možnosti jednotky (upresniť). Tu zvoľte možnosť Odstrániť. Akonáhle odstránite oddiele disku, zostane vám Nepridelené miesto na disku 0 (Obr. 9). Keď nechcete disk rozdeľovať na viacej oddielov (napr. pre multimédia), kliknite na tlačidlo Ďalší.

Pozor! Pokiaľ máte v počítači viacej fyzických diskov alebo oddielov, z ktorých jeden máte vyhradený pre systém a na druhom či viacerých diskoch (či oddieloch) máte svoje dokumenty, ktoré chcete zachovať, odstráňte len oddiel vyhradený pre systém a stlačte tlačidlo Ďalší.

Obr. 8 Správa diskov Obr. 9 Voľba zformátovaného disku

Inštalácia systému

Nasleduje samotná inštalácia systému, ktorá zahrňuje kopírovanie súborov, inštaláciu funkcií a aktualizácií (Obr. 10). Táto fáza je časovo najnáročnejšia, väčšinou však netrvá dlhšie ako 20 minút.

Obr. 10 Inštalácia systému Windows

Reštartovanie systému

Akonáhle sú inštalačné súbory skopírované a funkcie a aktualizácie nainštalované, počítač sa automaticky reštartuje a dokončí inštaláciu (Obr. 11).

Obr. 11 Dokončovanie inštalácie

Nastavenie používateľa

V nasledujúcich dvoch krokoch si zvoľte svoje používateľské meno, pod ktorým sa budete do Windows prihlasovať (Obr. 12). Podľa zvoleného mena sa vám vygeneruje tiež meno počítača, ktoré však môžete zmeniť podľa ľubovôle. Kliknutím na tlačidlo Ďalší sa dostanete k určeniu hesla pre prístup do systému (Obr. 13). Zvoľte si svoje heslo, na nasledujúcom riadku ho zopakujte (kontrola správneho zapísania hesla) a zadajte si nápovedu, ktorá vám pomôže spomenúť si na heslo v prípade zabudnutého hesla.

Obr. 12 Voľba používateľského mena Obr. 13 Nastavene hesla účtu

Ochrana a aktualizácia systému

Na obrazovke Automatická ochrana a vylepšenie systému Windows si môžete zvoliť úroveň automatizáciu inštalácií aktualizácií, online vyhľadávanie riešení chýb a zaisťovanie bezpečnosti (Obr. 14). Menej skúseným používateľom doporučujeme zvoliť prvý typ automatizácie, teda voľbu Použiť doporučené nastavenie.

Obr. 14 Voľba úrovne automatizácie ochrany

Dátum a čas

Nasleduje nastavenie dátumu a času (Obr. 15). Tu si len skontrolujte, či dátum a čas sedí a potvrďte kliknutím na tlačidlo Ďalší.

Obr. 15 Nastavenie dátumu a času

Pripojenie k sieti

Ak ste pripojený k sieti, zobrazí sa vám obrazovka s výberom siete (Obr. 16). Zvoľte, či ste pripojený k domácej sieti, k firemnej sieti alebo k verejnej sieti.

Obr. 16 Voľba siete

Dokončenie inštalácie a príprava plochy

Teraz už nie je treba nič nastavovať, inštalácia sa sama dokončí a pripraví plochu (Obr. 17).

Obr. 17 Dokončenie inštalácie a príprava plochy

Aktivácia systému

Systém je treba do 30 dní od inštalácie aktivovať, a to buď cez internet alebo cez telefón. V našej Windows poradne nájdete článok o aktivácii systému Windows 7.


Inštalácia aktualizácií a ovládačov

Teraz si už môžete počítač vybaviť obľúbenými aplikáciami a nainštalovať si potrebné ovládače a aktualizácie. Ak ste pripojený k internetu za pomocí káblu ethernet, môžete si ovládače a aktualizácie nainštalovať cez aplikáciu Windows Update, ktorú nájdete v ponuke Štart.

Položka bola pridaná košíka

    Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí