Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Prečo si kúpiť CAL Suites namiesto samostatných licencií CAL?

 • Licencovanie
 • Microsoft
 • Porovnanie produktov

15. 6. 2021

Licencovanie serverových produktov spoločnosti Microsoft môže byť celkom zložité. Nielenže musíte zvoliť správny typ a počet licencií pre samotnú konfiguráciu servera, ale potrebujete tiež vlastniť zodpovedajúce množstvo klientských prístupových licencií (CALs) a to pre všetkých užívateľov alebo zariadenia, ktoré budú mať k serveru a jeho službám prístup. Ak si chcete zjednodušiť licencovanie a výrazne znížiť náklady, mali by ste namiesto samostatných licencií CAL (pre každý jednotlivý serverový produkt vo vašej spoločnosti zvlášť) zvážiť nákup balíčkov MS CAL Suites.

CAL Suites vs samostatné licencie CAL: koľko môžete ušetriť?

Balíček CAL Suite poskytuje používateľské práva, ktoré sú ekvivalentom viacerých licencií CAL pre mnoho rôznych serverových produktov. Vďaka licencovaniu systémom balíčkov je možné získať licencie CAL Suites za výrazne atraktívnejšie ceny, ako je zodpovedajúci počet samostatných licencií CAL potrebných pre rovnaké nastavenie servera.

Pozrite sa na nasledujúce porovnanie cien za obľúbenú serverovú infraštruktúru:

Cena za jeden balíček Core CAL Suite je o 48 % NIŽŠIA než za jednotlivé licencie CAL pre každý serverový produkt zvlášť!

Core vs. Enterprise CAL Suite: ktorý z nich je pre vás ten pravý?

Môžete si vybrať medzi dvoma edíciami – Core CAL Suite a Enterprise CAL Suite. Jediný rozdiel medzi nimi je v tom, k akým serverovým produktom a službám poskytujú prístupové práva. Ten pravý si tak vyberiete podľa potrieb serverovej infraštruktúry vašej spoločnosti.

Core CAL Suite obsahuje:

 • Windows Server CAL
 • Exchange Server Standard CAL
 • SharePoint Server Standard CAL
 • Skype for Business Standard CAL
 • Skype for Business Server Standard CAL
 • Microsoft Endpoint Configuration Manager Client Management License
 • System Center Endpoint Protection Client ML
Enterprise CAL Suite obsahuje:

Všetky komponenty Core CAL Suite +

 • Exchange Server Enterprise CAL
 • SharePoint Server Enterprise CAL
 • Skype for Business Server Enterprise CAL
 • Windows Server Active Directory Rights Management Services CAL
 • Advanced Threat Analytics Client ML
 • Microsoft Audit and Control Management Server CAL

Poznámka: Jeden balíček CAL Suite je možné priradiť iba jednému užívateľovi alebo zariadeniu.


Máte záujem o kúpu CAL Suite? Prezrite si našu ponuku v kategórii Microsoft CAL Suites!

Máte otázky alebo chcete vedieť viac o licenciách CAL? Kliknite na jedno z tlačidiel nižšie:


Uložte článok ako PDF

Často kladené otázky od našich zákazníkov:

1) Koľko užívateľov alebo zariadení môže používať jeden balíček CAL Suite?
Jeden balíček CAL Suite pokrýva jedného používateľa alebo jedno zariadenie.

2) Čo obsahuje balíček Core/Enterprise CAL Suite?

Core CAL Suite: Windows Server CAL, Exchange Server Standard CAL, SharePoint Server Standard CAL, Skype for Business Standard CAL, Skype for Business Server Standard CAL, Microsoft Endpoint Configuration Manager Client ML, System Center Endpoint Protection Client ML.

Enterprise CAL Suite: všetky komponenty balíčku Core CAL Suite uvedené vyššie a navyše: Exchange Server Enterprise CAL, SharePoint Server Enterprise CAL, Skype for Business Server Enterprise CAL, Windows Server Active Directory Rights Management Services CAL, Advanced Threat Analytics Client ML, Microsoft Audit a Control Management Server CAL.

3) Zahŕňajú CAL Suites klientskú licenciu CAL pre SQL server?
Nie, licencie CAL pre SQL server je potrebné zakúpiť zvlášť.

4) Na koľko serverov je možné pristupovať pomocou balíka CAL Suite?
CAL Suite pokrýva konkrétneho používateľa alebo zariadenie a poskytuje prístupové práva na akýkoľvek server vo vašej organizácii.

5) Sú CAL Suites kompatibilné s predchádzajúcimi verziami serverov?
Áno, CAL Suites je možné použiť na prístup k serverom s rovnakým rokom vydania alebo k niektorej zo starších verzií servera.

Hľadáte riešenie CAL prispôsobené vašim potrebám? Kontaktujte nás!

Chcete zistiť, koľko môžete ušetriť kúpou CAL Suites alebo chcete získať viac informácií o licenciách CAL? Kliknite na jedno z tlačidiel nižšie:

Čo je licencia CAL?

Klientská prístupová licencia (CAL) je dokument potvrdzujúci prístupové práva, a ktorý sa vyžaduje pri softvérovom audite ako dôkaz toho, že serverový produkt je riadne licencovaný z hľadiska počtu používateľov a zariadení s udeleným prístupom. Nejedná sa o softvérový produkt, takže nie je nutná ani inštalácia ani nasadenie.

Čo je balíček CAL Suite?

V prípade CAL Suite sa taktiež jedná o dokument, ale na rozdiel od samostatnej licencie CAL, ktorá poskytuje prístupové práva iba jednému konkrétnemu serverovému produktu (napr. Windows Server 2019 User CAL poskytuje prístup iba k Windows Serveru 2019), balíček CAL Suite poskytuje prístup k mnohým serverovým produktom a službám naraz (napr. Core CAL Suite 2019 User CAL poskytuje prístup k Windows Server 2019, Exchange Server 2019, SharePoint Server 2019 a ďalším).

V súhrne, CAL Suite je nedeliteľný * balíček licencií CAL, ktorý umožňuje prístup k rôznym serverovým produktom a službám v závislosti na konkrétnej edícii CAL Suite – Core alebo Enterprise (podrobný zoznam nájdete v záložke „Výhody balíkov CAL Suite“).

* Jeden balíček CAL Suite je možné priradiť iba jednému používateľovi alebo jednému zariadeniu – nemožno ho rozdeliť medzi viacerých používateľov a zariadenia.

Aké typy licencií CAL existujú?

Existujú dva hlavné typy licencií CAL a balíčkov CAL Suite:

 • User CAL – jeden používateľ má prístup k serveru a jeho službám z neobmedzeného množstva zariadení. User CAL (licencia pre používateľa) je skvelou voľbou, ak potrebuje váš zamestnanec pristupovať k serveru z viacerých zariadení.
 • Device CAL – jedno zariadenie má prístup k serveru a jeho službám a môže ho používať neobmedzený počet používateľov. Pokiaľ vaši zamestnanci zdieľajú jedno zariadenie, napríklad na rôznych pracovných smenách, je pre vás Device CAL (licencia pre zariadenie) lepšou voľbou.

Licencie User CAL a Device CAL je možné kombinovať a používať spoločne v rámci jednej serverovej štruktúry. Vďaka tomu môžu používatelia zakúpiť zodpovedajúce množstvo každého typu licencie CAL podľa toho, čo najlepšie vyhovuje serverovej infraštruktúre spoločnosti.

Naviac vám bude stačiť iba jedna licencia CAL na jedného používateľa/zariadenie na serverový produkt bez ohľadu na počet serverov.

Príklad: Jedna licencia Windows Server 2019 User CAL udeľuje prístup ku všetkým serverom Windows Server 2019 v rámci spoločnosti alebo organizácie.

Čo je právo na downgrade?

Downgrade je právo koncového používateľa previesť softvér na jeho staršiu verziu, ktorú ponúka spoločnosť Microsoft pre produkty zakúpené prostredníctvom Volume distribučného kanála. Právo na downgrade je taktiež možné uplatniť na licencie CAL a balíčky CAL Suite – napríklad ak máte Exchange Server 2016 Standard, môžete si zakúpiť licenciu Exchange Server 2019 Standard User CAL a downgradovať ju na Exchange Server 2016 Standard User CAL. Na rozdiel od iných produktov z kanála Volume sú licencie CAL a balíčky CAL Suite plne spätne kompatibilné – je teda možné použiť najnovšiu verziu CAL pre prístup aj k najstarším verziám serverov.

Práva na downgrade umožňujú používať staršiu verziu daného produktu, ale neudeľuje sa im právo na zmenu edície alebo typu uvedeného produktu – napr. licenciu Exchange Server 2019 Standard User CAL je možné downgradovať na Exchange Server 2016 Standard User CAL, ale nie je možné ju zmeniť na Exchange Server 2016 Enterprise User CAL.

Poznámka: Produkt Volume s právom na downgrade je možné v danom okamihu použiť iba v jednej konkrétnej verzii. Toto platí pre softvérové produkty aj pre všetky typy licencií CAL.


Chcete zistiť, koľko môžete ušetriť nákupom balíčkov CAL Suite alebo máte otázky týkajúce sa licencií CAL? Kliknite na jedno z tlačidiel nižšie:

Položka bola pridaná košíka