Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Jednotka v druhotnom softvéri vo východnej Európe ďalej rastie: Brnenská Forscope kupuje lídra na Slovensku

  • Forscope novinky

24. 10. 2022

Tlačová správa


Pomerne neznámy segment, v ktorom sa však pohybujú milióny eur. Reč je o druhotnom softvéri, teda “secondhandových” licenciách, ktoré možno zaobstarať až o 70% lacnejšie v porovnaní s bežnými cenami.

A práve tejto oblasti sa v Česku venuje niekoľko firiem, ktoré v posledných rokoch vyrástli o desiatky percent. Jednou z nich je aj brnenská Forscope, ktorá aktuálne pôsobí v 10 krajinách strednej, východnej a južnej Európy.

Darí sa jej natoľko, že pred niekoľkými dňami pohltila aj najväčšieho regionálneho konkurenta, slovenskú značku SoftwarePro, ktorá je aktívna aj v Českej republike. Po akvizícii sa značka SoftwarePro stane súčasťou Forscope a budú spoločne vystupovať pod touto značkou.

„Veríme, že vďaka akvizícii značky SoftwarePro sa nám podarí ešte viac priblížiť k nášmu dlhodobému cieľu – úspore finančných prostriedkov firmám aj verejným inštitúciám,“ hovorí zakladateľ a predseda správnej rady Jakub Šulák.

Výšku tohtoročného obratu manažment Forscope očakáva cez 100 miliónov korún, zatiaľ čo SoftwarePro, ako doteraz slovenská „jednotka“, vykázala vlani približne tretinu. Forscope pritom ešte v roku 2016 bola aktívna iba na jednom európskom trhu, zatiaľ čo teraz má cez 30 obchodných zástupcov v 10 krajinách.

„Pôsobíme ako softvérový broker. To znamená, že vykupujeme produkty od firiem, ktoré ich už nepotrebujú, a následne ich predávame ďalej. Obe tieto naše aktivity prinášajú extra finančné prostriedky a pomáhajú organizáciám rásť. Naša pridaná hodnota je taktiež v expertíze v oblasti licencovania, kedy sme našim zákazníkom schopní poradiť pri výbere vhodných produktov a tiež v kvalitnej zákazníckej podpore,“ vysvetľuje Jakub Šulák.

Práve v oblasti štátnej správy došlo v roku 2021 k významnému posunu, pretože Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže uznal druhotný softvér ako úplne plnohodnotnú alternatívu k novým licenciám, ktorá nesmie byť vylúčená zo zadania verejného obstarávania.

Položka bola pridaná košíka