Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Záruka legálneho softvéru

Poskytujeme právnu garanciu

Ku každej licencii získavate právny dokument, ktorý nás zaväzuje k poskytovaniu doživotnej garancie na pôvod a legálnosť nami dodaného softvéru. V prípade akéhokoľvek prípadného problému preberáme plnú právnu zodpovednosť za dodané licencie. Spolupracujeme jedine so stabilnými a overenými dodávateľmi. Naša spoločnosť spolu s ďalšími organizáciami má spoločný cieľ pri odhaľovaní podvodných licencií a ich nahlásenie právnym orgánom.

Nový versus druhotný softvér

Ponúkame jak druhotný softvér, tak úplne nové licencie. Hlavným rozdielom je, že "druhotné" (niekedy tiež označované ako "použité", alebo "second-hand") softvérové produkty môžu byť predávané za výrazne nižšiu cenu v porovnaní s tou pôvodnou. Zistite viac o sekundárnom softvéri v texte nižšie.

Čo je druhotný softvér a ako funguje?

Druhotný softvér predstavuje licencie, ktoré ich pôvodní majitelia už nepotrebujú. Títo vlastníci sú zväčša firmy, ktoré chcú nakúpiť novú verziu programov, alebo úplne prejsť na iný softvér. To znamená, že ich "použité" licencie sa stanú nadbytočnými. My tieto licencie vykupujeme a potom ich ponúkame v našom e-shope ďalším zákazníkom. Čo je na tom skvelé je fakt, že môžete ušetriť asi polovicu ceny (a niekedy aj viac) v porovnaní s tou pôvodnou a pritom získať úplne rovnaký produkt ako prvý užívateľ!

Ako to vidíme my vo Forscope?

Podľa nás dáva predaj druhotných licencií ľudom možnosť zakúpiť legálny softvér za oveľa nižšiu cenu než by normálne museli zaplatiť. Licencia sa stáva pre pôvodného majiteľa prakticky neužitočná, tak prečo by ju nemohol využívať niekto druhý? So softvérom je to ako s knihami. Po tom, čo si zakúpite knihu, sa nikto ďalej nezaujíma o to, či ste knihu predali niekomu ďalšiemu, napríklad cez aukčný portál. Tým, že Vám predajca knihu predal, došlo k tzv. vyčerpaniu práv a nemôže ďalej zasahovať do predaja ďalšiemu užívateľovi. Rovnako je to aj so softvérom. Hneď ako užívateľ odinštaluje softvér zo svojho PC, stráca úžitok z jeho vlastníctva a má právo licenciu predať niekomu ďalšiemu.

Čo o druhotnom softvére hovoria médiá?

„Dobrú správu všetkým zástancom voľného predaja priniesol Súdny dvor Európskej únie. „Bazárový“ predaj softvéru je podľa jeho vyjadrenia v poriadku.“

Pozrite si celý článok

„Evropský soud: Prodej použitých licencí je legální. Podle Evropského soudního dvora nemají prodejci softvéru žádné právo zakazovat další prodej použitých licencí.“

Pozrite si celý článok

„Evropský soudní dvůr rozhodl, že prodej „použitého“ softvéru je naprosto legální. Server bpn20.cz rozebírá zajímavé rozhodnutí Evropského soudního dvora ve sporu mezi společnostmi Oracle a UsedSoft. Soud v Něměcku sice vyhrál Oracle, ale společnost UsedSoft (zabývající se koupí a prodejem „použitého“ softvéra) spor dotáhla až do Lucemburku, kde Evropský soudní dvůr rozhodl v její prospěch. Ten má v EU poslední slovo a jeho verdikty se musí řídit všechny evropské soudy“

Pozrite si celý článok

Čo hovorí právo na opätovný predaj použitých licencií?

Jeden z najpodstatnejších rozsudkov vzťahujúcich sa k predaju druhotných licencií bol vydaný Európskym súdnym dvorom v roku 2012.

Súdny dvor EU v rozsudku Rozsudok vo veci C-128/11 UsedSoft GmbH/Oracle International Corp. rozhodol, že: Tvorca počítačových programov nemôže brániť ďalšiemu predaju „použitých“ licencií umožňujúcich používanie jeho programov stiahnutých z internetu.

Znamená to, že predaj “použitého” softvéru je absolútne legálny. Tento rozsudok vytvoril bezpečný a legálny základ pre celú EU zabezpečujúci zdravú a férovú konkurenciu na európskom trhu.

Z rozsudku taktiež vyplíva, že:

  • Časovo neobmedzené softvérové licencie môžu byť voľne predávané. V prípade, že nakúpite softvér samostatne, môžete ho potom za rovnakých podmienok predať.
  • Výhradné právo autora softvéru sa vyčerpá pri prvom predaji. Kupujúci, ktorí si zadovážili počítačový program z voľného trhu, sú oprávnení tento softvér užívať.
  • Ak licenčná zmluva predaj (ďalší prevod) softvéru výslovne zakazuje, nositeľ dotyčného práva už nemôže ďalšiemu predaju brániť. Licenčná zmluva nestojí nad Európskym právom a body, ktoré sú s ním v rozpore, sú neplatné (platí najmä pre tzv. „OEM softvér“).
  • Nie je rozdiel medzi spôsobom distribúcie. Softvér môže byť šírený na CD/DVD alebo online. Nositeľ práv nemôže pri ďalšom predaji rovnakej rozmnoženiny znova požadovať odmenu, ktorú už získal pri prvom predaji. 

Pozrite sa na rozsudok Súdneho dvora EU (dostupné v SK)

História legálnosti druhotného softvéru

Pozrite sa na hlavné rozhodnutia Európskych direktív ktoré ovplyvnili situáciu na trhu s použitým softvérom.

 

2000
“Rozsudok Nemeckého federálneho súdu povolil predaj OEM a DSP verzií bez viazania na hardvér.”Rozhodnutie Nemeckého federálneho súdu z 6 Júla 2000, file no. I ZR 244/97

2001
“Prvý predaj originálnej kópie v rámci Európskeho spoločenstva kedy vypršalo právo pôvodného majiteľa kontrolovať predaj tejto kópie.“Úryvok z direktívy EU 2001/29/EC

2006
Krajský súd v Hamburgu potvrdil, že ďalší predaj softvéru od Microsoftu je legitímny. To sa vzťahuje takisto na predaj jednotlivých licencií z objemových multi-licencií.

2009
"...druhý nadobúdateľ licencie rovnako ako každý ďalší nadobúdateľ dostáva výhradné právo na ďalšiu distribúciu a profit z nej.” Direktíva 2009/24/EC Európskeho parlamentu a Rady EU

2011
Švajčiarsky Krajský súd v Zugu rozhodol, že “Adobe nemôže ani na základe autorského práva obmedzovať ďalší predaj programu po jeho prvotnom predaji.
Tento precedens znamenal veľké víťaztvo pre celý globálny trh so softvérom.

2012
“Tvorca počítačových programov nemôže brániť ďalšiemu predaju „použitých“ licencií umožňujúcich používanie jeho programov stiahnutých z internetu.”” – Rozsudok vo veci C-128/11 UsedSoft GmbH/Oracle International Corp International Corp.

2016
“Pôvodný nadobúdateľ rozmnoženiny počítačového programu s licenciou na neobmedzené používanie môže predať túto použitú rozmnoženinu a jej licenciu ďalšiemu nadobúdateľovi” –    Rozhodnutie Súdneho dvora EU, Rozsudok vo veci C-166/15 Aleksandrs Ranks a Jurijs Vasiļevičs

Položka bola pridaná košíka

    Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí