Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Čo je softvérová licencia a aké sú jej typy?

Čo je softvérová licencia?

Softvérová licencia poskytuje právo legálne inštalovať, používať, pristupovať, zobrazovať, spúšťať, alebo inak pracovať so špecifickým softvérovým programom.

Niekedy by ste mohli potrebovať licenciu pre každý počítač alebo zariadenie, na ktorom je daný softvér nainštalovaný. Licencia pokrýva rôzne práva, napríklad právo na downgrade alebo špecifikácie, či je licencia trvalá (bez dátumu expirácie) alebo dočasná (s konkrétnym dátumom expirácie).

Pre každý softvérový program spoločnosti Microsoft, ktorý používate, potrebujete licenciu. Microsoft ponúka niekoľko možností softvérových licencií, ktoré spĺňajú rôzne požiadavky zákazníkov. Licenčné podmienky sa pre každý typ licencie líšia, rovnako tak ako cena – obe parametre závisia od zakúpeného typu licencie.

Aké sú najbežnejšie typy licencií?

Každý typ licencie je vhodný pre rôznych používateľov. Napríklad OEM a Retail licencie sú určené pre bežných užívateľov, zatiaľ čo Volume licencie sú vhodné pre podniky a väčšie organizácie.

Prehľad typov licencií

 

OEM

Z anglického Original Equipment Manufacturer (OEM). Tento typ licencie sa nadobúda pri zakúpení počítača, notebooku alebo iného zariadenia z e-shopu, kameného obchodu alebo priamo od spoločností ako HP, Dell a je dodávaný s už nainštalovaným operačným systémom alebo aplikáciami spoločnosti Microsoft. Cena tejto licencie operačného systému / aplikácie sa započítava do konečnej ceny zakúpeného produktu.

Prenosnosť

Prenosná licencia medzi zariadeniami – ak deaktivujete licenciu z pôvodného zariadenia, môžete ju potom aktivovať na inom zariadení.

Právna poznámka: Ďalší predaj softvérových licencií (vrátane OEM) je v rámci Európskej únie úplne legálny. "Tvorca počítačových programov nemôže brániť ďalšiemu predaju "použitých“ licencií"  a "hoci teda licenčná zmluva zakazuje ďalší prevod, majiteľ práva nemôže brániť ďalšiemu predaju tejto rozmnoženiny", píše sa v rozsudku Súdneho dvora EÚ v prípade Case C-128/11 UsedSoft GmbH/Oracle International Corp.

Aktivácia licencie

Automatická online aktivácia je najjednoduchšia možnosť, ale niekedy je pri produktoch Windows 10 a Office potreba vykonať telefonickú aktiváciu. V takom prípade kontaktujte našu zákaznícku podporu (kontaktné informácie nižšie) a radi vám s telefonickou aktiváciou pomôžeme.

Kontaktné informácie

 

Retail / FPP

The Full Packaged Product (FPP) license, more commonly referred to as Retail license, is probably the simplest type of license. You just buy your license online, or in a store, and it’s yours forever (you may have bought Windows or Office products this way at some point). It can be installed, re-installed, or uninstalled as many times as you want, as long as you use it only on one device at any given time.

Prenosnosť

Prenosná licencia medzi zariadeniami – ak deaktivujete licenciu z pôvodného zariadenia, môžete ju potom aktivovať na inom zariadení.

Právna poznámka: Ďalší predaj softvérových licencií (vrátane OEM) je v rámci Európskej únie úplne legálny "Tvorca počítačových programov nemôže brániť ďalšiemu predaju "použitých" licencií" a "hoci teda licenčná zmluva zakazuje ďalší prevod, majiteľ práva nemôže brániť ďalšiemu predaju tejto rozmnoženiny", píše sa v rozsudku Súdneho dvora EÚ v prípade Case C-128/11 UsedSoft GmbH/Oracle International Corp.

Aktivácia licencie

Automatická online aktivácia je najjednoduchšia možnosť, ale niekedy je pri produktoch Windows 10 a Office potreba vykonať telefonickú aktiváciu. V takom prípade kontaktujte našu zákaznícku podporu (kontaktné informácie nižšie) a radi vám s telefonickou aktiváciou pomôžeme.

Kontaktné informácie

 

Volume licencie

Tento typ licencovania je najvhodnejší pre firmy a organizácie, ktoré vyžadujú nákup väčšieho počtu softvérových licencií bez potreby sprievodných fyzických položiek, ako sú napr. disky CD/DVD, používateľská príručka alebo krabica. Nákup Volume licencie znižuje náklady na tieto položky a znižuje cenu za inštaláciu, pretože softvér môže byť súčasne použitý na viacerých počítačoch v rámci firmy. Volume licencovanie poskytuje väčšiu flexibilitu a rýchlejšiu implementáciu, pretože poskytuje možnosti centralizovanej správy. Napríklad u multilicencií spoločnosti Microsoft môžu byť licencie aktivované na veľkom množstve zariadení naraz vďaka nástroju Volume Activation Management Tool (VAMT)

Prenosnosť

Prenosná licencia medzi zariadeniami – keď odinštalujete program z pôvodného zariadenia, môžete ho potom nainštalovať na inom zariadení.

Právna poznámka: Ďalší predaj softvérových licencií (vrátane OEM) je  v rámci Európskej únie úplne legálny. "Tvorca počítačových programov nemôže brániť ďalšiemu predaju "použitých“ licencií" a "hoci teda licenčná zmluva zakazuje ďalší prevod, majiteľ práva nemôže brániť ďalšiemu predaju tejto rozmnoženiny", píše sa v rozsudku Súdneho dvora EÚ v prípade Case C-128/11 UsedSoft GmbH/Oracle International Corp.

Z rozsudku Súdneho dvora vyplýva, že princíp "vyčerpania práva na kontrolu ďalšieho predaja" sa vzťahuje na každý program, ktorý bol kúpený komerčne. Nie je dôležité, či sa jednotlivé programy predávajú ako súčasť Volume licenčnej zmluvy alebo nie. Vrchný zemský súd vo Frankfurte dospel k rovnakému záveru vo svojom rozsudku z decembra 2012. Poznamenal, že ďalší predaj individuálnych licencií, ktoré boli pôvodne zakúpené v rámci Volume licenčnej zmluvy, "nevedie k predpokladu, že ide o porušenie práva."

Správa (Management)

 • Jednoduchá správa pomocou nástrojov ako  VAMT
 • Rýchla aktivácia softvéru na veľkom množstve zariadení
 • Kompatibilné s Remote Desktop Services (RDS)

Aktivácia licencií

Aktiváciu každej licencie môžete vykonať manuálne online. Takáto individuálna aktivácia je vhodná pre malý počet licencií, pretože väčšie množstvo by zabralo príliš veľa času. Pre hromadnú aktiváciu vyššieho počtu licenciípoužite platformy a nástroje poskytnuté výrobcom.

Microsoft Volume licencie

Pre Volume licencie softvérov spoločnosti Microsoft existujú dve rôzne možnosti:

 1. Aktivácia produktu pomocou  MAK (Multiple Activation Key)


  Každý kľúč MAK obsahuje konkrétny počet aktivácií zariadenia. Počet dostupných aktivácií na konkrétny kľúč MAK je možno skontrolovať pomocou nástroja VAMT – väčšinou ho spravuje správca firemnej siete.

  MAK licencie sú najvhodnejšie pre firmy a organizácie, kde zariadenia nie sú často (pre)inštalované.

  Ak ste od nás zakúpili licenčné riešenie MAK a zistíte , že počet možných zostávajúcich aktivácií je nízky, kontaktujte nás a my  zabezpečíme zvýšenie počtu aktivácii (zašleme špeciálny dotaz na výrobcu softvéru).

 2. Aktivácia produktu pomocouKMS (Key Management Services):

  Podobne ako v prípade kľúčov MAK sú kľúče KMS vhodné pre určitý počet aktivácií. Rozdiel spočíva v inom procese aktivácie. V rámci firemnej siete musíte nakonfigurovať server a Software Licensing Service s kľúčom KMS. Tento server bude komunikovať so servermi spoločnosti Microsoft pre aktiváciu vašich produktov. Svoje zariadenia môžete aktivovať pripojením na licenčný server KMS prostredníctvom internej siete.

  Aktivácie KMS vypršia po uplynutí určitého časového obdobia (180 dní). Po uplynutí tejto doby sa klient musí znovu pripojiť k serveru a opätovne aktivovať licenciu.

  KMS licencie sú najvhodnejšie pre zariadenia, ktoré zriedka alebo nikdy neopúšťajú podnikovú sieť (napríklad v bankách, veľkých spoločnostiach atď.).

Kontaktné informácie

 

Vzájomná kompatibilita licencií Microsoft

V zásade existujú dva rôzne typy súborov, ktoré sa používajú na inštaláciu aplikácií spoločnosti Microsoft. Sú to Click-to-Run (Klikni a spusti) a Windows Installer (MSI).

Druh inštalácie Click-to-Run sa používa na inštaláciu predplatného balíka Office 365 a väčšiny ďalších produktov Office 2013 a 2016. Inštalácia Windows Installer (MSI) sa používa na inštaláciu Volume verzie balíka Office, ako napríklad Microsoft Office Standard a Microsoft Office Professional Plus.

Bohužiaľ nie je možné mať produkty balíka Office (napríklad verziu 2013 alebo 2016), ktoré používajú dve rôzne inštalačné technológie (uvedené vyššie) inštalované na rovnakom zariadení. To platí aj pre samostatné aplikácie ako Outlook, Access, Visio alebo Project.

Pripravili sme pre vás základného sprievodcu pre kontrolu kompatibility licencií balíka Microsoft Office.

 
Dôležité! Uvedená tabuľka je len základnou referenciou. Podrobné informácie o licenčných riešeniach vám poskytne naša zákaznícka podpora.
 

Kontaktné informácie

 

Položka bola pridaná košíka

  Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí