Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Office 2019, Microsoft 365 alebo oboje? Zistite, ktorý balíček je pre vás najvhodnejší

  • Microsoft
  • Office
  • Porovnanie produktov

7. 9. 2020

Microsoft Office je najbežnejším a najznámejším kancelárskym softvérom pre firmy, bez ohľadu na odvetvie. V priebehu mnohých rokov spoločnosť Microsoft vyvinula množstvo verzií, edícií a distribučných kanálov, ktoré sú zamerané na rôzne potreby svojich zákazníkov.

Predstavenie licenčného modelu softvéru ako služby (SaaS)  vo forme Office 365 a Microsoft 365 vyvolalo ďalšiu vlnu zmätkov ohľadom už chaotickej ponuky produktov Office. Výsledkom je, že v dnešnej dobe jednou z prvých otázok pri nákupe balíka Office je: predplatné alebo trvalá (doživotná) licencia?

Poďme sa pozrieť na rozdiely, výhody a nevýhody Office 2019 a Microsoft 365, aby sme získali predstavu o dostupných možnostiach.

Hlavné rozdiely medzi Office 2019 a Microsoft 365

Porovnanie týchto dvoch produktov sme rozdelili do niekoľkých skupín, aby bolo jednoduchšie nájsť tú oblasť, ktorá je pre vás pri výbere rozhodujúca.

Aplikácie pre produktivitu

Všetky edície Office 2019 a Microsoft 365 pre firmy obsahujú klasické základné aplikácie: Word, Excel, PowerPoint a Outlook; jedinou výnimkou je Microsoft 365 Business Basic, ktorý ponúka len webové verzie aplikácií s obmedzenými funkciami. Špecializované programy Publisher a Access (dostupné len pre Windows) sú k dispozícii v pokročilých edíciách poskytujúcich nástroje na komunikáciu a spoluprácu – Skype for Business v Office 2019, respektíve Microsoft Teams v Microsoft 365.

Veľkou výhodou Microsoft 365 by mohla byť možnosť priameho použitia SharePoint a Exchange v rámci predplatného – majitelia balíka Office 2019 ich budú musieť zakúpiť samostatne.  

Platba a vlastníctvo

Office 2019 je trvalá licencia:  nakupuje sa jednorázovo – po zakúpení neexistuje žiaden dátum vypršania platnosti; licencia je trvalá a softvér možno aktivovať a legálne používať v zásade navždy. V tomto zmysle to možno prirovnať ku klasickému vlastníctvu.

Microsoft 365 je služba na báze predplatného:  skladá sa z mesačných alebo ročných platieb – licencia má dátum vypršania platnosti a je potrebné ju pravidelne obnovovať, inak softvér nemožno vôbec použiť. V tomto zmysle to možno prirovnať k prenájmu.

Vývoj a nové verzie

Office 2019 je založený na tradičnom produktovom vývoji:  dostáva pravidelné bezpečnostné aktualizácie a opravy chýb, ale po nákupe nedochádza k žiadnym zásadným zmenám vo funkčnosti – softvér zostáva v priebehu času väčšinou rovnaký.

Microsoft 365 je založený na súčasnom trende kontinuálnych upgradov:  okrem aktualizácií zabezpečenia a opráv chýb dostáva nové funkcie najmenej dvakrát ročne – softvér sa vyvíja v priebehu času.

Postupné, ale kontinuálne pridávanie funkcií do Microsoft 365 nakoniec povedie k tomu, že sa začne výrazne odlišovať od balíka Office 2019. To znamená, že by musela byť vydaná novšia verzia doživotnej sady, aby obsahovala rovnaké funkcie, aké Microsoft 365 dostal v priebehu rokov.

Zhrnutie výhod a nevýhod

Pre podrobnejší a špecifickejší príklad sme pripravili porovnanie medzi Office 2019 Professional Plus a Microsoft 365 Business Standard v nižšie uvedenej tabuľke.

V nasledujúcom grafe môžete vidieť náklady na tieto dva výrobky po dobu 5 rokov.

*Celkové náklady na vlastníctvo

Na jednej strane sa Office 2019 Professional Plus stane lacnejším riešením za menej ako 2 roky. Na druhú stranu sa mnoho moderných podnikov silne spolieha na cloudové úložisko a súvisiace služby, ktoré užívatelia môžu využívať s predplatným Microsoft 365.

Pri rozhodovaní sú hlavnými faktormi, ktoré je potrebné vziať do úvahy, zložitosť a dĺžka projektu, ktorý vyžaduje softvér Office, a to, či sú cloudové služby nevyhnutné alebo nie. Oba licenčné modely môžu byť pre vás tou správnou voľbou a v niektorých prípadoch môžete dokonca zvoliť kombináciu oboch!

V ďalšej časti tohto článku sme pripravili tri riešenia pre bežné scenáre, s ktorými sa rady osôb s rozhodovacou právomocou stretávajú – kliknutím na oranžové tlačidlo nižšie pokračujte v čítaní.


Uložte článok ako PDF

Naše riešenia pre vaše podnikanie

Pripravili sme tri riešenia najbežnejších scenárov, ktorým čelí mnoho firiem pri nákupe balíkov Office.

Potrebuje vaše firma:

1. Tradičné desktopové aplikácie Office  – bez požiadavky na cloudové služby, vlastnú e-mailovú doménu alebo pokročilé možnosti spolupráce (napríklad keď sú súčasťou inej aplikácie či systému, ktorý firma využíva).

V tomto prípade sa môžete spoľahnúť na:

Office 2019 Professional Plus
elektronická licencia
Office 2019 Standard
elektronická licencia

 

Hľadáte trvalú licenciu Office s takmer rovnakými schopnosťami, ale tiež kompatibilnú s Windows 7 alebo 8? Pozrite sa na našu ponuku Office 2016!


2. Základné Office aplikácie obohatené o cloudové úložisko a vlastnú e-mailovú doménu
  – ale bez nutnosti neustálych aktualizácií aplikácií pre stolné počítače.

V takýchto situáciách je najlepším riešením skombinovať trvalú licenciu, ktorá bude slúžiť ako váš hlavný softvér Office, s predplatným pre získanie ďalších požadovaných výhod. Navrhujeme nasledujúce nákladovo efektívne balíky:

Office 2019 Professional Plus + Microsoft 365 Business Basic
elektronická licencia
Office 2019 Standard + Microsoft 365 Business Basic
elektronická licencia

 

3. Celá rada funkcií Microsoft Office  – vrátane vlastnej e-mailovej domény, cloudového úložiska, flexibility zariadenia a operačného systému a mnohých ďalších.

Ak dávate prednosť celej rade flexibilných funkcií, ktoré ponúka Microsoft 365, odporúčame:

Microsoft 365 Business Standard
elektronická licencia
Microsoft 365 Business Premium
elektronická licencia

 

Celkové náklady na vlastníctvo troch navrhovaných riešení v rozpätí 7 rokov

Za menej ako dva roky sa počiatočné investície do Office 2019 Professional Plus oplatia.

Pre podniky, ktoré okrem základných aplikácií Office potrebujú cloudové úložisko a e-mailovú doménu, sa kombinácia Office 2019 a Microsoft 365 Business Basic stane na začiatku tretieho roka neuveriteľne výhodnou.

A ak sa vaša firma spolieha na najnovšie aktualizácie, ktoré spoločnosť Microsoft ponúka, odporúčame vám ísť do Microsoft 365 Business Standard alebo Premium.

Hľadáte softvérové riešenia prispôsobené na mieru vašim potrebám? Kontaktujte nás!


Uložte článok ako PDF

Položka bola pridaná košíka