Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Windows 7 – nefunguje vám zvuk?

Bez zvuku si prácu (alebo zábavu) na počítači asi ťažko dokážeme predstaviť. Povedzme si teda, ako správne postupovať, aby ste ho dokázali zapnúť.

Overenie mechanické závady

Skontrolujte, či sú zapojené všetky káble tak, ako majú (slúchadlá aj reproduktory do zelenej zásuvky). Ak používate reproduktory, pozrite sa, či sú pripojené k funkčnému zdroju napájania. Skúste sa pozrieť na kábel v celej svojej dĺžke, či nie je nejako poškodený. Môže ísť aj o zlý kontakt - vyskúšajte zapojenie iných slúchadiel.

Funkcia stlmenia

Mohlo sa stať, že ste omylom stlmili všetky zvuky na vašom počítači. U notebooku sa to stáva často, pretože disponuje priamo tlačidlom úplného stlmenia. V prípade stolových počítačov sa na spodnej lište vpravo nachádza symbol reproduktora (pokiaľ ho tam nevidíte, kliknite na symbol šípky). Ak u ikony reproduktora vidíte červené koliesko, zrušte všetky fajky u slová Stlmiť.

Zvukové karty

Ak ani jedna rada zatiaľ nepomohla, vaším problémom budú pravdepodobne zle nainštalované ovládače (softvér, ktorý umožňuje počítaču komunikovať s hardvérom). Tak ideme na to.

1. Mám zvukovú kartu?

Kliknite na Štart, otvorte si Ovládací panel a prejdite na Systém a zabezpečenie. V Systému otvorte Správca zariadení a nájdite Ovládacie prvky zvuku, videa a hier. Objaví sa zoznam, v ktorom by sa mala táto aj nainštalovaná zvuková karta.

2. Karta s otáznikom

Vedľa zvukovej karty sa zobrazuje žltý otáznik, čo značí, že je niečo v neporiadku. Pravým tlačidlom kliknite na názov zvukovky a potom na Vlastnosti. V karte Všeobecné zistite, či sa v poli Stav zariadenia nenachádza opis toho, prečo nefunguje správne. Ak viete, že ste zvukovú kartu inštalovali, ale v zozname pod položkou Ovládacie prvky zvuku, videa a hier sa nezobrazuje, kliknite na Ďalšie zariadenia. Môže sa stať, že je karta tam. (Pozn .: U notebookov sú namiesto kariet nainštalované väčšinou zvukové procesory, ktoré sa zobrazujú aj v Správcovi zariadení.)

3. Ovládače nie sú nainštalované

Jediným východiskom je treba nainštalovať ovládače nové, a to aj v prípade, že sú nainštalované zle. Existuje niekoľko ciest, ako na to.

 • Windows update
  Existuje možnosť, že vaše ovládače sú už zastarané a potrebujú len aktualizovať, aby mohli s vaším softvérom hladko komunikovať. Kliknite na Štart, do vyhľadávacieho okienka napíšte slovo Update a z vyhľadaných výrazov kliknite na Windows update. Zadajte Vyhľadať aktualizácie, potom vyberte tie, ktoré chcete nainštalovať a kliknite na OK. Aby sa nastavovali tieto aktualizácie automaticky, je potrebné v Správcovi zariadení kliknúť na Aktualizovať softvér ovládača.

 

 

 • CD od výrobcu
  Ak ste nenašli žiadne vhodné aktualizácie, nezostáva, než si poradiť sám. Niekedy bývajú ovládače vo forme CD priložené k hardvéru. Ak nájdete ho, nainštalujte softvér priamo z neho.

 • Stiahnite ho
  Ak ste nenašli ani CD, nezúfajte. Môžete si ovládač stiahnuť na internete. Vyhľadávajte podľa čísla a názvu počítača. Je dôležité aby ste zvolili správnu verziu operačného systému.
  Jednou z možností, ako taký ovládač stiahnuť, je zadať do vyhľadávača na Google presný názov základnej dosky a za to napísať audio driver download (to v prípade, že máte integrovanú zvukovku na základnej doske). Ak sa jedná o zvukovú kartu, ktorá nie je integrovaná, zadajte do Google názov zvukovej karty a za to driver download.

 • Ďalšie informácie o inštalácii ovládačov nájdete v našom článku.Položka bola pridaná košíka

  Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí